Opiku peategelane Mari elab oma vanemate, kanade ja kassiga Võru lähedal väikeses külas. Läbi oma igapäevaste tegevuste koos loodusteadlastest ema ja isaga või klassikaaslastega õpitakse tundma loodust ja Eestimaad.
Teemad: aastaajad, kodumaa Eesti, mõõtmine ja võrdlemine, inimese meeled ja avastamine.
Igas peatükis on lühikeste, selgete ja lihtsasti loetavate lausetega õppetekst (õpiku esimeses pooles on see suurtähtedes), mida täiendab Mari jutustus tema tegemistest. Mari juttude kaudu muutuvad õpitavad teemad emotsionaalsemaks, lõbusamaks ja lihtsamini mõistetavaks. Mari juttude helifailid ja tema tehtud Eestimaa seikluste videod leiab digiõpikust.
Mari lood hakkavad elama Ilona Sula joonistatud piltidel, mis on helged, rõõmsad ja lapselikud, kuid looduse detailide poolest täpsed. Pildid pakuvad avastamisrõõmu nii suurtele kui ka väikestele. Nende toel saab arutleda, küsimustele vastata, liikide ja paikadega tutvuda, jutustada.
Peatükid Mari väljasõitudest Eestimaa eri paikadesse tutvustavad lastele Eesti maastikulist ja kultuurilist mitmekesisust, ilmakaari ja Eesti kaarti. Spiraalse õppekava põhimõttest lähtudes alustatakse kaardiga tutvumist tasapisi, et järgmistest klassides teemasse rohkem süveneda. Kaardid 1. klassi õpikus on lihtsad ja lõbusad.
Mari ja tema sõber Tormi asutasid Looduseuurijate Klubi, millega ootavad kõiki 1. klassi lapsi liituma! Üksi ei jõua ju kõike ära uurida.
Oppekomplekti kuuluvad ka "Looduseuurija päevaraamat" ehk töövihik ja digiõpik.
Töövihiku ülesanded ja harjutused on pigem uurivat ja loomingulisemat tüüpi. Paljudele ülesannetele tuleb vastused leida aknast välja vaadates või õues loodust uurides.
E-õpik täiustab paberõpikut ja töövihikut, näiteks saab õpilane seal automaatkontrollitavate ülesannete kaudu kontrollida loetu omandamist.
Digimaterjalides on
tunni teemat avavad pildid ja videod;
filmiklipid, mis Mari oma väljasõitudel on filminud;
animatsiooniga õppelaulud;
õpiku illustratsioonid tahvlil näitamiseks;
vestlust suunavad küsimused, suulised ülesanded;
automaatkontrollitavad ülesanded.
Opikut on retsenseerinud Kaarin Hein, Krista Asafova ja Katre Liivanurm. Illustraator Ilona Sula.