HANNES WALTER oli üks neid Eesti ajaloolasi, kes andis suure panuse meie tõelise ajaloo taasavaldamisse 1980. aastate lõpus alanud Nõukogude okupatsioonirežiimi nõrgenemise ja lõpliku kokkuvarisemise perioodil. Walter kirjutas toona mitmeid uusi käsitlusi Vabadussõjast, kasutades oskuslikult aastatel 1920–1940 avaldatud materjale, samuti oli tal ajaloolasena võimalus kasutada Venemaal avaldatud allikaid.
Kogumikust leiab Hannes Walteri neli põhjalikku kirjatööd: “Eesti Vabadussõda 1918–1920“,„Landeswehri sõjast, Võnnu lahingust ja Riia operatsioonist“, „Vabadussõda – moodne sõda“ ja „Inter arma caritas“.
„Kui nimetada mingit sõda moodsaks, kerkib mõistagi küsimus, millega võrreldes? Vabadussõda saab võrrelda üksnes Esimese maailmasõjaga. Ühtlasi oli aga viimane ajaloos esimene „moodne“ sõda selle sõna laiemas mõttes. Sõda on ühelt poolt lahingutegevus, relvastatud võitlus — teisalt aga ühiskondlik sündmus. Moodsa sõja puhul need kaks külge põimuvad, piirid nende vahel ähmastuvad või kaovad hoopis.“
Hannes Walter