"Tead, minu ema ka sellest kunagi ei räägi ja vanaema ei räägi, ei luba mul ka rääkida, aga vaat vanatädi rääkis nii. Et venelased on siin okupandid, eriti sõjaväelased."
Ella mõtles, et tema vanaisa oli ju ka sõjaväelane, aga et ta on eestlane, seda ta juba teadis. Onneks ei ole vanaisa niisiis okupant. Või on? "Kas minu vanaisa on okupant?" küsis ta kuuldavalt.
"Sinu vanaisa kindlasti ei ole," vastas Aira kiiresti, "aga vanaema võib-olla küll," lisas ta kõhevil.
"Vanaema oli hoopis partisan, ta sõdis õigluse ja kommunismi eest, fashistide vastu, tema on veteran, mitte okupant," seletas Ella seepeale uhkelt.
"Klanni võrgus" on lugu neiust, kes Eesti iseseisvumisajal ei suuda end leida. Tema venekeelse perekonna elu on alati olnud seotud Nõukogude Liiduga ja kui see riik olemast lakkab, laguneb ka Eileeni eest seni jõulisi otsuseid langetanud pere. Äkitselt on ta liiga vaba. Eileen elab kogu südamest kaasa Eesti taasiseseisvumisele, minnes vastuollu oma perekonna väärtustega, aga tunneb, et jääb ikkagi võõraks, suutmata poliitilisi muutusi lõpuni mõista. Eileeni eneseotsingute kaudu avab autor meile tükikese Eesti lähiajaloost.
Juune Holvandus on ajakirjanik ja kirjanik. Ta on avaldanud romaanid "On sul juba boyfriend?" (2003) ja "Maja mäletab" (2020), islamimaailma tutvustava raamatu "Arabesk, vesipiip ja umma" (2007) ning reisijuhi "Punasest merest Jordani jõeni" (2015).