Kujutage ette järgmist olukorda.
Olete rajanud oma firma, mille edusse usute. Usuvad ka investorid, kelle raha on õnnestunud projekti kaasata. Vastupidiselt ootustele paistab aga aina enam, et ettevõtmine on vett vedamas. Laias laastus on laostava olukorra ennetamiseks kaks võimalust:
loobuda, tagastada kulutamata jäänud raha investoritele ning suunata energia mõnda teise projekti;
teha veel kulutusi, näitamaks investoritele, et võitlete edasi ega loobu nii kergelt, riskides üha suurema materiaalse kahjuga.
Loobumise ekspert Annie Duke tõestab, et valite väga suure tõenäosusega variandi b ning selgitab, miks see on viimane asi, mida tegema peaksite või kuidas panna vastu psühholoogilistele tõketele, mis meid sellel teel takistavad.
Maailm ei näi soosivat loobujaid või mis tahes projektide pooleli jätmist. Vooruseks peetakse pigem sihikindlust või järelejätmatut edasipürgimist. Definitsiooni järgi on igaüks, kellel on midagi õnnestunud, selle juurde jäänud. See ei tähenda aga, et kehtiks vastupidine: kui jääte millegi juurde, siis see õnnestub. Inimesed kipuvad jääma tegema asju, mis neil ei õnnestu, uskudes, et kui nad selle juurde piisavalt kauaks jäävad, toob see edu.
Annie Duke näitab, miks selline mõtteviis on vale, ning tõestab, et õigel ajal loobumine on hindamatu strateegiline eelis elu väljakutsetega silmitsi seistes. Ta toob hulgaliselt näiteid ärimaailmast, tippspordist ja investorite seast, et ilmestada, kuidas inimpsühholoogia mõjutab meie otsuseid olukordades, kus kõigi kõrvaltvaatajate jaoks on ilmselgelt tagumine aeg ettevõtmine lõpetada ja eluga edasi liikuda.