1990. aastate alguses olid lootused liberaalse demokraatia levimiseks itta kõrged. Kuid ometi tõi Ida-Euroopa riikide ümberkujundamine kaasa eemaldumise liberalismist. Autorite sõnul osutus kommunismi lõpp autokraatide ajastu alguseks ja iroonilisel kombel on Donald Trumpi poliitika seadnud selle eeskujuks Ameerika Ühendriikidele. „Valgus kustus“ on märgilise tähendusega raamat, mis heidab valgust lääne ideaali allakäigu erakordsele ajaloole.
*
Autorid annavad vastuse mitmetele meie aja intrigeerivatele küsimustele. Miks tõusis Ungaris esile Viktor Orbán ning Poolas Jarosław Kaczyński? Miks on mõlema püüdlused, liikumaks eemale läänelikust liberaaldemokraatiast, pälvinud nii suure osa valijaskonna poolehoiu? Mis juhtus Venemaal, et Putini impeeriumi taastamise projektile on saanud osaks samasugune vaikiv sisemaine heakskiit? Lääs üritas Ida-Euroopast teha enda sarnast koopiat, kuid alamat sorti ja ülemäära kuulekat, väidavad Krastev ja Holmes. Selle ürituse ebaõnnestumise viljad on nüüd käes.
– Tõnis Saarts, Tallinna Ülikooli politoloog
Autorist:
Stephen Holmes on New Yorgi ülikooli õigusteaduskonna professor ja mitmete raamatute autor. Nõukogude Liidu ja Ida-Euroopa riigiõiguse ja õigusreformi spetsialistina uurib ta õigusriigi reformiga kaasnevaid probleeme Venemaal ja teistes postkommunistlikes riikides.
Bulgaaria päritolu politoloog Ivan Krastev on Sofia Liberaalstrateegiate Keskuse esimees ja Viini Inimteaduste Instituudi alaline teadur, ajalehe New York Times kaasautor ning tunnustatud raamatu „Pärast Euroopat“ (eesti keeles 2019) autor.